חיים כהן

 
הספדו של יו"ר התנועה עו"ד אליעד שרגא
 

לזכרו של השופט חיים כהן ז"ל
מיכל אהובה, אלי ויהודית יקרים, משפחה, מורי רבותי,
לא הספקנו להתקין את עצמנו לאירוע הזה,לא חשבנו שהסוף כל כך קרוב, עוד לפני חמישה ימים ניהלנו שיחה ערה בה אפילו ניצלת את זכותך והטלת זכות וטו על החלטה מסוימת, היינו משוכנעים שגם הפעם תצליח לשרוד ולקום כעוף החול פעם נוספת מרבצונו והלך בינו עוד שנים רבות. אך המוות בא בחטף וכך גם כתיבת שורות אלה ועימך הסליחה.

דווקא בימים קשים אלה שבהם רועמים התותחים, וקול הלמות תופי המלחמה נשמע, בימים של חיפוש דרך ושל חיפוש אחר המאור הגדול, קשה שבעתיים לעיכול הידיעה על אובדנו של שופט בית משפט עליון מזהיר, על הליכתו של מנהיג, של מורה דרך ושל אב רוחני.

קשה שבעתיים הידיעה כי לוחם ללא חת אשר נשא על לוח לבו דברי אמת ושלום, איש חד ורך בעת ובעונה אחת, אדם שהתווה במו ידיו, פיו ועטו, תוואי של נורמות שלטוניות שעניינן טוהר, מוסר ואיכות כמו גם זכויות אדם, הלך ללא שוב.

"אורים ותומים" היית לנו, חיים, על שם אותו החושן שנשא על לוח ליבו הכהן הגדול אשר שרת בקודש, ואשר בעזרתם, ידע להחליט, להכריע, ולהעביר לעם דברי אלוהים חיים. היית לנו בבחינת הכהן הגדול.

ספור ההכרות שלי עם השופט חיים כהן יכול ללמד כאלף עדים על דמותו ואופיו של מי שמכונה בפינו הכהן הגדול.
מעשה שהיה כך היה: בימי הסער של 1990 בעיצומה של שביתת הרעב בשל התרגיל שלימים כונה התרגיל המסריח.
שלח אלי השופט חיים כהן שליח פרופסור למשפטים מכובד וזימן אותי לביתו.
באותה פגישה מופלאה הביע השופט אכזבה עמוקה מהנהגת המדינה ועודד אותי להמשיך את המאבק.
הוא הודיע לי חד משמעית שהוא תומך בנו ונותן לנו גיבוי מוסרי במאבקנו הצודק על דמותה ואופיה של מדינת ישראל כמדינת שלטון חוק.
כאשר הוקמה התנועה למען איכות השלטון בישראל, בעקבות אותם דברים, נתגייס כבוד השופט לעמוד בראש נשיאות התנועה ובתפקיד זה כיהן, באופן פעיל ונמרץ, עד יומו האחרון.
הגבוי והתמיכה ללא סייג, הם מה שהעניקו לחבורה של אנרכיסטים המתקיימת מחוץ לממסד - לגטימציה. הם העניקו לנו גיבוי ערכי ומוסרי שהיה ועודנו חשוב ביותר לחבורה של נון-קונפרמיסטים שכמונו.
וכך הגם שפער הגילים ביני לשופט הוא חמישים שנה נכרכה נפשי בנפשו והוא המורה הרוחני שלי אליו תמיד פניתי, בכל אשר הלכתי.
מעבר לכך שהשופט חיים כהן היה אחרון לדור הרנסנס איש אשכולות ושולט בתורת המשפט. במחשבת ישראל, בפילוסופיה ,ביהדות, ובספרות, מעבר לאדם שהוא גם הוגה דעות גם פובציסט גם משפטן היה הוא גם האדם האחד והיחיד שהיה שר משפטים, גם יועץ משפטי לממשלה וגם ממלא מקום נשיא בית המשפט העליון.

מעבר לכל אלה היה הוא קודם כל בן אדם. איש פשוט מלא הומור ותאוות חיים אדם שידע לאהוב, ראו את אהבתו המופלאה למיכל. אדם שהוא גם בעל אומץ ציבורי, אשר הביא אותו, לא פעם, להיות בדעת מיעוט, לשחות כנגד הזרם, אדם ושופט שיש לו אג'נדה מצפונית ומוסרית שהוא נאמן לה, באופן שיש בו לשמש מופת לכל שופט ויושב בדין. המרחיקים את עצמם ממאבקים כגון אלה.
לכן שתכננו את המכללה לאיכות השלטון, אשר נחנכה רק לפני שבועיים במועד יום הולדתו ה - של השופט, חשבנו שראוי שרוחו ופועלו של השופט חיים כהן תשרה עלינו ותמשיך להאיר את עיננו ועל כן בחרנו בספריה כחדר שייוחד לכבודו של חיים כהן.
השופט כבר לא יכול היה להגיע לארוע חנוכת המכללה והספריה, אך על ערש דווי עוד לקח חלק פעיל בקבלת החלטות בתפקידו כיו"ר וועדת אות אביר איכות השלטון.
לאורך כל ימיה של התנועה למען איכות השלטון התברכה היא בחזונו של השופט, בעצתו ובמילותיו הטובות.
ברשות הציבור אקרא משפטים מספט מתוך דברים שכתב כהקדמה לספר התנועה:
"איכות השלטון היא אמת מידה ליוקרתה של המדינה ולרמתה המוסרית. מדינת ישראל, כמדינה יהודית ודמוקרטית, נוצרה וקיימת לשם הגשמת הערכים הנשגבים של היהדות ושל הדמוקרטיה, גם מבחינת איכות שלטונה…
גם שלא במסגרת מדינה דמוקרטית עומדים אנו ומצווים מקדמת דנא לעשות את הטוב והישר, להיות נקיים וללכת בדרך טובים ובארחות צדיקים, ולשמור על מחנינו שיהא טהור מן הטומאה ומן הכיעור."

השראתו ורוחו האדירה רוח האדם שנשבה מכל הוויתו של השופט חיים כהן, ימשיכו להיות לפיד מכוון בפעילות התנועה והמכללה לאיכות השלטון.
מיכל אלי ויהודית,
אין בפינו כדי לנחמכם על אובדן זה
יהיו מעשיו וכתביו - מורשתו האדירה - מקור לנחמה ולהתוויית דרך להמשך עשיה.
נוח בשלום על משכבך כהן גדול, ינעמו לך רגבי האדמה אשר כל כך אהבת, אנחנו מבטיחים להמשיך ושלשמש פרחי כהונה במקדשך.
תהיה נשמתך צרורה בצרור החיים לעולמי עד

עו"ד אליעד שרגא יו"ר התנועה

English | תנאי שימוש באתר | מערכת האתר | הדפס | צור קשר | שאלות נפוצות | כתוב למערכת | | מפת האתר

התנועה למען איכות השלטון בישראל

רח' יפו  208 ת.ד. 4207, ירושלים 91043. טל': 02-5000073, 02-6633400 פקס:  02-5000076

E-mail: mqg@mqg.org.il