הישגי המחלקה לשנת 2016

המחלקה הכלכלית – פעילות והישגים בשנה החולפת

יוני 2016

 

הישג ענק והיסטורי – בעקבות העתירה שלנו בוטל מתווה הגז! בחודש מרץ 2016 שופטי בג"צ פסלו את מתווה הגז שהיה אמור להקים ליצחק תשובה מונופול אימתני על חשבון כולנו, תוך צפצוף על שלטון החוק, על ההליך התקין, על הדמוקרטיה, תוך עקיפת הממונה על ההגבלים והדרג המקצועי בצעד חריג וחסר תקדים, מונופול שהיה עולה לכולנו הרבה מאוד כסף, היה מסכן את הביטחון האנרגטי של המדינה ומעל לכל - היה פוגע פגיעה בלתי-נסבלת בדמוקרטיה עצמה. יש שופטים בירושלים והם אמרו את דברם באופן ברור ומהדהד: גם האינטרס של אזרחי ישראל נחשב - ולא רק האינטרס של יצחק תשובה!

 

ניצחון לציבור – בכי"ל לא הצליחו למסמס את מסקנות ועדת ששינסקי על תמלוגי משאבי הטבע: הציבור והתנועה רשמו ניצחון מרשים - מסע הלחצים של כימיקלים לישראל ושל החברה לישראל שבשליטת הטייקונים ממשפחת עופר בניסיון למסמס את מסקנות ועדת ששינסקי שדנה בתמלוגים על משאבי הטבע – לא צלח! נציגי התנועה השתתפו בכל הדיונים הרלוונטיים בנושא בכנסת ופעלו מול מקבלי ההחלטות, העבירו להם את כל המידע המקצועי והמלא כדי שיהיה להם לא רק את המידע המוטה שמגיע מכי"ל, והבהירו להם מהו האינטרס הציבורי. לאחר שהחוק יעבור סופית בכי"ל יאלצו לשלם את התמלוגים על השימוש במשאבי הטבע שלנו כפי שהמליצה ועדת ששינסקי – בלי הוויתורים וההקלות שהם רצו להכניס.

 

נמנעו עסקאות בהן ניסו למכור את הפנסיה של הישראלים לסיןלאחר פעילות התנועה בנוגע לשתי עסקאות בהן השליטה בחברות כלל ביטוח והפניקס הייתה אמורה להימכר לחברות סיניות – אחת מהן היא חברה שהעומד בראש חשוד בפלילים, העסקאות – שהיוו איום ממשי על הפנסיות והחסכונות של הציבור – בוטלו. התנועה פנתה למפקחת על הביטוח בדרישה שלא לאשר את העסקאות בחברות המנהלות כל אחת מהן חלק גדול מהפנסיות של אזרחי ישראל. העסקאות היו מסוכנות מסיבות רבות: ההעברה מיד ליד של השליטה בפנסיות וקיבוע המצב הריכוזי המסוכן של שוק הפנסיות, במקום החזרת השליטה לציבור; ההעברה של השליטה לתאגיד זר שהרשויות בישראל עלולות להתקשות לפקח עליו ולוודא שהוא שומר על אינטרס האזרחים; העברת השליטה דווקא לחברה סינית – שוק שהחוב בו גדל פי שלוש בשנים האחרונות ושהשקיפות בו היא מהנמוכות בעולם; ובאחד מהמקרים – מתן השליטה על הפנסיות של הישראלים לחברה שהעומד בראשה חשוד בפלילים ומתנהלת נגדו חקירה; בנוסף לביטול העסקאות הוחלט- בדיוק כפי שדרשה התנועה - גם להנפיק את מניות כלל ביטוח וכך לפזרן ולהחזירן לציבור במקום לשמר את המצב הריכוזי המסוכן של גרעין השליטה. התנועה ממשיכה לעקוב אחר עסקאות נוספות מסוג זה.

 

הישג חשוב בפירוק הריכוזיות בשוק הדבש – מפרקים את הקרטלים והמונופולים בחקלאות אחד אחרי השני – ולאחרונה התקבל הישג חשוב בנוגע לשוק הדבש. ברקע הדברים יש לזכור ששוק הדבש הוא שוק ריכוזי ביותר - שתי המשווקות הגדולות שולטות בכ-80% מהשוק ומוכרות לנו את הדבש במחירים שלפעמים מגיעים לכמעט פי 4 ממה שנמכר בחו"ל. כעת נראה שמתחיל שינוי: אחד החסמים המרכזיים מיצירת שוק דבש תחרותי היו ההגבלות על הייבוא והמכסות - שחסמים שונים גרמו לזה שדווקא המשווקות הענקיות קיבלו חלק עצום מהמכסות, בעוד שלמשווקים הקטנים והבינוניים - נשארו פירורים. עקב מאבק ארוך ועיקש של התנועה בעניין הזה, במכסות החדשות, לשנת 2016, הן יינתנו בהתאם לשקילת שיקולי תחרות וריכוזיות - כמו שדורש חוק הריכוזיות (שעד אז התעלמו ממנו). בנוסף, התחילו להסיר מגבלות שונות ששיחקו לידיהן של המשווקות הגדולות ומנעו יבוא. בעקבות התערבות התנועה, גם מי שהוא לא משווק שקיבל אישור ממועצת הדבש (שיש חשש כבד שהיא נגועה בניגוד עניינים וקשורה למשווקות הגדולות) - יוכל לייבא בכמויות גדולות - מדובר בצעד שמגביר את התחרות.

 

הגבלת תקציב הפרסום של החברות הממשלתיות- בעקבות פניית התנועה רשות החברות הממשלתיות החלה לגבש שורה של כללים והנחיות לחברות ממשלתיות לגבי הוצאות פרסום של אותן חברות. המקרה הבולט שנחשף בעקבות בקשת חופש מידע של התנועה חשף נתונים על הוצאות הפרסום של חברת החשמל - שהוציאה לא פחות מ-26 מיליון ש"ח  במשך שנה על פרסום, כאשר דווקא הוצאות על פרסום בנושא הבטיחות פחתו - בעוד הוצאות על פרסום לשיפור התדמית - הכפילו את עצמם פי 40. לאחר החשיפה משרד האוצר פנה לחברת החשמל בדרישה לקצץ בהוצאות הפרסום.

 

התקדמות ממשית במאבק בתספורות החוב: המלצות התנועה הוכנסו להצעת חוק ממשלתית – אחרי שנים שהציבור הישראלי כסף בכמויות מדהימות שקשה להעריך עקב תספורות חוב לטייקונים על חשבון כספי החסכונות והפנסיות של הציבור – הלחץ הציבורי, שלתנועה היה בו חלק משמעותי, הביא להקמת ועדת אנדורן – שבחנה את הנושא והגישה את המלצותיה. התנועה ליוותה את עבודת הוועדה בכל שלביה, הופיעה בפניה, הגישה לה ניירות עמדה מפורטים ביותר ובהם הצעות קונקרטיות ומהותיות בנוגע להגבלת תספורות החוב. מרבית המלצותיה של התנועה, בפרט בנוגע לשלבים של ניהול הסדר החוב, תוכנו והשלכותיו על החברה הלווה- אומצו בדו"ח הוועדה. המלצות הוועדה ובתוכן עמדות התנועה עובדו להצעת חוק ממשלתית. התנועה ממשיכה לעקוב וללוות של שלבי החקיקה של הצעה זו.

 

לא לתת את הבורסה במתנה לבנקים! – הכנסת דנה בהצעת חוק ממשלתית לשינוי מבנה הבורסה – אולם הצעת החוק תביא בדיוק לתוצאות ההפוכות מאלה שהיא מצהירה עליהן: היא תקבע את המונופול של הבנקים על הבורסה, תקטין את התחרות, תביא להגדלת העמלות שהציבור משלם, מעניקה לבנקים למעשה מתנה עצומה על חשבון הציבור בשווי של מיליארדים – וללא כל תמורה, ויותר מזה – למעשה הציבור יצטרך לרכוש בהון עתק, באמצעות הגופים המוסדיים, את מה שגם ככה שייך לו; התנועה הגישה נייר עמדה מקצועי ומפורט לחברי הכנסת בנוגע לעניין, ודרשה לדחות את מועד הדיון בהצעת החוק למועד שיאפשר דיון רציני – שיאפשר לחברי הכנסת להתעמק בנושא ולהשמיע את דברם, ולא להעביר את הדברים במחטף. לאחר דרישת התנועה, הדיון אכן נדחה למועד מאוחר הרבה יותר – מה שפותח פתח לתיקון הצעת החוק.

 

הריכוזיות בשוק המזון ובענפים החקלאיים - התנועה מנהלת מאבק מול המנגנון המיושן והריכוזי בו מאורגנת החקלאות במבנים חונקי תחרות הנגועים בעסקנות. השוק החקלאי נשלט ע"י קרטלים, עסקנים ומועצות ייצור ארכאיות ומיותרות - שלא משרתות לא את החקלאים ולא את הצרכנים, אלא רק את עצמן – מה שמהווה את אחד הגורמים העיקריים ליוקר המחיה. מי שסובל הם בעיקר החקלאים והצרכנים – בזמן שהחקלאים נמצאים על סף התמוטטות, באופן אבסורדי הצרכנים ממשיכים לשלם מחירים מופקעים, וזאת כיוון שהשוק החקלאי בישראל מאופיין בפערי תיווך עצומים (שלעתים מגיעים עד פי עשר) ובמחירים גבוהים פי כמה מהמקובל בעולם; התנועה מנהלת מאבק ארוך שנים במצב הזה – שנחל לא מעט הישגים. התנועה ביצעה מחקר מקיף על הנושא ופעלה מול הממונה על ההגבלים העסקיים, ראש הממשלה ודרשה את הסדרת הנושא – מה שאכן נכנס לאחר מכן לחוק; בנוסף, הממשלה החליטה על הקמת צוות בין משרדי למעבר להתארגנות וולנטרית של חקלאים – וביטול סמכויותיה של מועצת הצמחים; והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה החלה סוף כל סוף להיערך לעריכת מפקד חקלאי – צעד בסיסי שלא נערך מזה 30 שנה – על-מנת להבין את המצב בשוק החקלאי ולטפל בכשליו הרבים. התנועה מנהלת במקביל גם מאבק ציבורי נרחב בעניין והצליחה להעלות את הנושא לתודעה הציבורית – לאחר שנים שהוא עבר מתחת לרדאר התקשורתי.

 

הישג חשוב למאבק בריכוזיות הבנקים: המלצות התנועה התקבלו ע"י הוועדה- הישג עצום התקבל במאבק באחד החוליים הקשים של המשק הישראלי - הריכוזיות של הבנקים. ברקע הדברים, יש לזכור שהמצב בישראל הוא מצב שכמעט ואין לו אח ורע בעולם - 95% מכספי הפקדונות של הציבור נשלטים ע"י חמשת הבנקים הגדולים, ושני בנקים בלבד שולטים בכשני שליש מהם. בנוסף, שום תוכנית רצינית לטיפול ביוקר המחיה לא יכולה לדלג על טיפול בבעיית הריכוזיות בבנקים – שהציבור משלם עליה רבות, בדרכים ישירות ועקיפות. התנועה הגישה נייר עמדה מפורט ביותר לוועדה להגברת התחרותיות בשירותים הבנקאיים והפיננסיים – ובנוסף הופיעה מול הוועדה והבהירה שנדרש שינוי מעמיק שיציע סוף סוף פתרונות לכשלים הבסיסיים במצב הקיים. בין הצעות התנועה לוועדה- להפריד את הבנקים מחברות כרטיסי האשראי; לעודד כניסה של בנקים קואופרטיביים ואינטרנטיים ואיגודי אשראי לשוק, ולהקל את הרגולציה לבנקים חדשים וקטנים; לעודד מתן אשראי לעסקים קטנים ולמשקי בית - שכרגע מתקשים מאוד כאשר חלקים גדולים מדי מהאשראי במשק הולך לאותן קבוצות גדולות; ביטוח פקדונות; הקמת מערכות מידע בנקאיות משותפות מטעם המדינה; פישוט הליכי סגירת חשבון בנק ומעבר בין בנקים; שינוי משמעותי בגורמים שמפקחים עלהבנקים כך שיעבור ארגון מחדש כדי שיוכל לאזן כמו שצריך בין השיקולים ולזכור לא רק את הצורך לשמור על יציבות הבנקים - אלא גם את טובת הצרכנים והאזרחים; מרבית הצעות התנועה התקבלו ע"י הוועדה ומופיעים בדו"ח הביניים שלה – מה שעשוי להביא למהפכה אמיתית במערכת הבנקאית בישראל.

 

 

הישגים 2014
הישגים 2013

English | תנאי שימוש באתר | מערכת האתר | הדפס | צור קשר | שאלות נפוצות | כתוב למערכת | | מפת האתר

התנועה למען איכות השלטון בישראל

רח' יפו  208 ת.ד. 4207, ירושלים 91043. טל': 02-5000073, 02-6633400 פקס:  02-5000076

E-mail: mqg@mqg.org.il