הישגים בולטים בשנה החולפת

הישגים בולטים בשנה החולפת
יוני 2016הישג ענק והיסטורי – בעקבות העתירה שלנו בוטל מתווה הגז! בחודש מרץ 2016 שופטי בג"צ פסלו את מתווה הגז שהיה אמור להקים כאן ליצחק תשובה מונופול אימתני על חשבון כולנו, תוך צפצוף על שלטון החוק, על ההליך התקין, על הדמוקרטיה, תוך עקיפת הממונה על ההגבלים והדרג המקצועי בצעד חריג וחסר תקדים, מונופול שהיה עולה לכולנו הרבה מאוד כסף, היה מסכן את הביטחון האנרגטי של המדינה ומעל לכל - היה פוגע פגיעה בלתי-נסבלת בדמוקרטיה עצמה. יש שופטים בירושלים והם אמרו את דברם באופן ברור ומהדהד: גם האינטרס של אזרחי ישראל נחשב - ולא רק האינטרס של יצחק תשובה!

ניצחון בעתירה – משרדי הממשלה לא יוכלו יותר להתעלם מדו"חות מבקר המדינה –בית המשפט קיבל את עתירת התנועה נגד המצב האבסורדי שבו מבקר המדינה מוציא דוחות מיוחדים – ומשרדי הממשלה פשוט מתעלמים, ובניגוד לחוק לא ממנים צוותים לתיקון הליקויים. מדובר בדוחות שעוסקים בנושאים קריטיים – רק בשנה האחרונה יצאו דוחות שעסקו בתקציב מערכת הביטחון ומשרתי הקבע בצה"ל; בפיתוח משק הגז הטבעי; במאגר הביומטרי; במשבר הדיור; בהוצאות מעונות ראש הממשלה; בהתנהלות חברת נתיבי ישראל ועוד ועוד; בחודש מאי 2016  בית המשפט קיבל את העתירה ובעקבות כך משרדי הממשלה יצטרכו להפסיק עם הנוהג התמוה שלהם – התנועה תמשיך לעקוב.

עברה הצעת החוק שהתנועה הייתה מעורבת בקידומה להטלת מגבלות על לוביסטים – הצעת החוק של חבר הכנסת דוד ביטן, שנשענת על הצעת חוק קודמת שהתנועה הייתה מעורבת בניסוחה יחד עם חבר הכנסת מיקי רוזנטל – עברה בכנסת בקריאה שלישית. בהצעת החוק יש בשורה של ממש בהתמודדות עם ממדי תופעת הלוביסטים בכנסת וועדותיה והנגישות הבלתי נתפסת בין ההון והשלטון על חשבון האינטרס הציבורי– החוק בין השאר מחייב כל לוביסט לחשוף איזה לקוח הוא מייצג ולדווח גם מהו האינטרס הישיר שהוא פועל עבורו. הצעת החוק קובעת בנוסף תקופת צינון ליועצים פרלמנטריים לפני שיהפכו ללוביסטים ותאפשר להרחיק את הלוביסטים ממרכז המחקר והמידע של הכנסת ומהלשכות המקצועיות. עוד נקבע כי כל לוביסט יידרש לרשום בפרוטוקול כל ישיבה וכל ועדה בכנסת את שמו ושם הלקוח שהוא עובד עבורו.

ניצחון לציבור – בכי"ל לא הצליחו למסמס את מסקנות ועדת ששינסקי על תמלוגי משאבי הטבע: הציבור והתנועה רשמו ניצחון מרשים - מסע הלחצים של כימיקלים לישראל ושל החברה לישראל שבשליטת הטייקונים ממשפחת עופר בניסיון למסמס את מסקנות ועדת ששינסקי שדנה בתמלוגים על משאבי הטבע – לא צלח! נציגי התנועה השתתפו בכל הדיונים הרלוונטיים בנושא בכנסת ופעלו מול מקבלי ההחלטות, העבירו להם את כל המידע המקצועי והמלא כדי שיהיה להם לא רק את המידע המוטה שמגיע מכי"ל, והבהירו להם מהו האינטרס הציבורי. לאחר שהחוק יעבור סופית בכי"ל יאלצו לשלם את התמלוגים על השימוש במשאבי הטבע שלנו כפי שהמליצה ועדת ששינסקי – בלי הוויתורים וההקלות שהם רצו להכניס.

תיקון לעוול ההיסטורי: ניצחון ענק לחושף השחיתות במשטרה – שחוזר סוף סוף לעבודתו - ניצחון ענק לחושף השחיתות במשטרה, נצ"מ אפרים ארליך – אחרי מאבק ארוך שנים, בחודש יוני 2016 סוף סוף הוחזר לשורות משטרת ישראל חושף השחיתות נצ"מ אפרים ארליך ("קרמשניט" (.  ארליך, קצין מצטיין במשטרה, פעל באומץ לב ובצורה מופתית, כשהביא לגילוי ליקויי המשטרה בפרשת פריניאן – אחת מפרשות השחיתות הקשות ביותר שהתגלו - במסגרתה נתגלו קשרים חמורים בין קציני משטרה ועבריינים, פרשה שהובילה לפיטורי המפכ"ל לשעבר קראדי. כמו שקורה שוב ושוב במקרים של חושפי שחיתות, במקום לקבל תודה והוקרה על פועלו למען טוהר המידות והתפקוד התקין של המשטרה – הוא "הוגלה" במשך שנים ארוכות לתפקידים שוליים, ולמרות נתוניו הישגיו, ניסיונו וכישוריו – קידומו עוכב ובסופו של דבר הוא אף הודח משורות המשטרה. התנועה ליוותה אותו במהלך המאבק הממושך שניהל, העניקה לו את אות אביר איכות השלטון, פנתה שוב ושוב לגורמים הרלוונטיים ובסופו של דבר אף עתרה לבג"צ בדרישה להפסיק את העוול המתמשך שנגרם לו. בסופו של דבר המאמצים הרבים נשאו פרי, קרמשניט לתפקיד התואם את קישוריו הרבים והועלה לדרגת ניצב משנה – וכעת הוחזר, סוף סוף, לשירות במשטרה.

בעקבות התערבות התנועה: הבונוס השערורייתי של יו"ר דירקטוריון הדואר לשעבר  – בוטל: ששי שילה, יו"ר הדירקטוריון לשעבר של דואר ישראל היה אמור, לפי פרסומים, לקבל פיצויים מוגדלים של כ-200 אחוזים ובנוסף, עבור שלוש שנות תכננו להעניק לו לפי הפרסומים סכום של 383 אלף שח – שכולל גם סכום של 60 אלף ₪ המוגדר "מענק הצטיינות" – כל זאת בתקופה שהדואר נמצא במשבר פיננסי חריף. את "מענק ההצטיינות" תכננו להעניק בדואר דווקא לשילה – מי שבתקופת ניהולו חלה ירידה של 85% בתזרים המזומנים של הדואר, וכן שבתקופתו מבקר המדינה מתח ביקורת חריפה על הדירקטוריון שבניהולו. התנועה פנתה ודרשה לבטל את המענק ובמאי 2015 התבשרנו שהנושא ירד מסדר היום של דירקטוריון הדואר.

ביטול הפיטורים של חושף השחיתות– מנכ"ל עיריית נצרת עילית:  בתקופה בה חזר שמעון גפסו לכיסא ראש העיר, כבר בימים הראשונים הוא הספיק לפטר את ערן בר-רבי – מנכ"ל העירייה ואחד מחושפי השחיתות האמיצים שחשפו את פרשיותיו החמורות של גפסו. בעקבות כך, התנועה עתרה לבית המשפט והצליחה להביא לביטול הפיטורים ולחזרתו המיידית של בר-אבי לעבודתו.
הפנסיה של הישראלים לא תימכר לסין! – לאחר פעילות התנועה בנוגע לשתי עסקאות בהן חברות כלל ביטוח והפניקס היו אמורות להימכר לחברות סיניות – אחת מהן היא חברה שהעומד בראש חשוד בפלילים – העסקאות בוטלו ובכך הוסר האיום שהיה על החסכונות והפנסיות של כולנו. התנועה פנתה בשני המקרים למפקחת על הביטוח בדרישה שלא לאשר את העסקאות לקבלת היתרי השליטה בחברות המנהלות כל אחת מהן חלק גדול מהפנסיות של אזרחי ישראל. העסקאות הללו היו מסוכנות מסיבות רבות: ההעברה מיד ליד של השליטה בפנסיות במקום החזרת השליטה לציבור וקיבוע המצב הריכוזי המסוכן של שוק הפנסיות; ההעברה של השליטה לתאגיד זר שהרשויות בישראל עלולות להתקשות לפקח עליו ולוודא שהוא שומר על אינטרס האזרחים; העברת השליטה דווקא לחברה סינית – שוק שהחוב בו גדל פי שלוש בשנים האחרונות ושהשקיפות בו היא מהנמוכות בעולם; ובאחד מהמקרים – מתן השליטה על הפנסיות של הישראלים לחברה שהעומד בראשה חשוד בפלילים ומתנהלת נגדו חקירה; בנוסף לביטול העסקאות המשמח הוחלט גם להנפיק את מניות כלל ביטוח וכך לפזרן ולהחזירן לציבור במקום לשמר את המצב הריכוזי המסוכן – בדיוק כפי שדרשה התנועה. המאבק ממשיך – התנועה ממשיכה לעקוב על-מנת לוודא שעסקאות דומות לא יחתמו בעתיד.

הישג חשוב בתיק של חושף השחיתות ברשות המסים, רפי רותם – המבקר יפתח מחדש את התיק! – רפי רותם, קצין מצטיין ברשות המסים שהעז להעלות טענות על שחיתות במקום עבודתו – סובל כבר 13 שנה ממסכת התנכלויות קשה - חוות דעת שליליות שהחליפו בין לילה את חוות הדעת המשבחות שקיבל לאורך שנים, תלונות במשטרה, העברות לתפקידים אחרים בשכר נמוך יותר ולבסוף – פיטורין. במהלך מאבקה ארוך השנים של התנועה לסייע לו רותם קיבל מעמד של חושף שחיתות ממבקר המדינה וקיבל מהמבקר צו הגנה. בחודש יולי 2016 התקבל הישג חשוב בתיק: בעקבות דרישתה של התנועה במהלך דיון בוועדת ביקורת המדינה, הודיע מבקר המדינה שהוא מקבל את המלצת התנועה, יפעל לאכיפת צו ההגנה מול הגופים שמפרים אותו ואף ישלח להם מכתבי התרעה - ובהמשך מבקר המדינה אף הודיע שיפתח את התיק מחדש וסוף סוף יחקור את טענותיו של רותם – הודעה דרמטית ביותר שמחכים לה כבר 13 שנה.

הישג חשוב בפירוק הריכוזיות בשוק הדבש – מפרקים את הקרטלים והמונופולים בחקלאות אחד אחרי השני
– ולאחרונה התקבל הישג חשוב בנוגע לשוק הדבש. ברקע הדברים יש לזכור ששוק הדבש הוא שוק ריכוזי ביותר - שתי המשווקות הגדולות שולטות בכ-80% מהשוק ומוכרות לנו את הדבש במחירים שלפעמים מגיעים לכמעט פי 4 ממה שנמכר בחו"ל. כעת נראה שמתחיל שינוי: אחד החסמים המרכזיים מיצירת שוק דבש תחרותי היו ההגבלות על הייבוא והמכסות - שחסמים שונים ומשונים גרמו לזה שדווקא המשווקות הענקיות קיבלו חלק עצום מהמכסות, בעוד שלמשווקים הקטנים והבינוניים - נשארו פירורים. עקב מאבק ארוך ועיקש של התנועה בעניין הזה, במכסות החדשות, לשנת 2016, הן יינתנו בהתאם לשקילת שיקולי תחרות וריכוזיות - כמו שדורש חוק הריכוזיות (שעד אז פשוט התעלמו ממנו). בנוסף, התחילו להסיר מגבלות שונות ששיחקו לידיהן של המשווקות הגדולות ומנעו יבוא רציני - כמו ההגבלה  על יבוא אריזות גדולות. מעכשיו - גם מי שהוא לא משווק שקיבל אישור ממועצת הדבש (שיש חשש כבד שהיא נגועה בניגוד עניינים וקשורה למשווקות הגדולות) - יוכל לייבא אריזות גדולות - מדובר בצעד שצפוי להגביר את התחרות.

הגבלת תקציב הפרסום של החברות הממשלתיות- בעקבות פניית התנועה רשות החברות הממשלתיות החלה לגבש שורה של כללים והנחיות לחברות ממשלתיות לגבי הוצאות פרסום של אותן חברות. המקרה הבולט שנחשף בעקבות בקשת חופש מידע של התנועה חשף נתונים על הוצאות הפרסום של חברת החשמל - שהוציאה לא פחות מ-26 מיליון ש"ח  במשך שנה על פרסום, כאשר דווקא הוצאות על פרסום בנושא הבטיחות פחתו - בעוד הוצאות על פרסום לשיפור התדמית - הכפילו את עצמם פי 40. לאחר החשיפה משרד האוצר פנה לחברת החשמל בדרישה לקצץ בהוצאות הפרסום.

פעילות אזרחית - המחאה האזרחית והמעורבות הציבורית ממשיכות להיות אחד מערוצי המאבק העיקריים של התנועה: הרצאות ומפגשים ברחבי הארץ, בפני בני נוער, סטודנטים ואזרחים, בין השאר התקיים פאנל של התנועה באוניברסיטה העברית בירושלים, הרצאות בסינמטקים בחיפה ובתל-אביב, כנס האתיקה בירושלים בו התנועה השתתפה, מרוץ איכות השלטון השנתי, כנס איכות השלטון בו הוענקו אות אביר איכות השלטון ועוד ועוד. גם ברשתות החברתיות – הגענו ליותר מ-170,000 אוהדים בפייסבוק– וכבר עכשיו חברי כנסת, עיתונאים ומקבלי ההחלטות לא מרשים לעצמם להתעלם מההדים שאנחנו מעוררים.

עתירות במסגרת המאבק למען שקיפות וחופש המידע –  כחלק ממאבקה לשקיפות, התנועה פונה באופן יום-יומי לרשויות בבקשות עפ"י חוק חופש המידע על-מנת לחשוף מידע השייך לציבור. כאשר הרשויות מסרבות להעביר את המידע התנועה עותרת לבתי המשפט. מצורפות מספר דוגמאות מתוך הכמות העצומה של המידע החיוני שהרשויות סרבו לפרסם - ונחשף בעקבות עתירות התנועה: עתירת חופש מידע של התנועה בנוגע לרישיונות הגז הביאה להעברת המידע המבוקש. עתירת חופש מידע של התנועה בעניין דו"ח משרד האוצר על רשת מעיין החינוך התורני הביאה לפרסום הדו"ח. עתירת חופש מידע נגד רשות מקרקעי ישראל (מרכז קליטה מבשרת) הביאה לקבלת המידע המבוקש. עתירת התנועה נגד עיריית טירה והממונים על יישום חוק חופש המידע במועצה המקומית תל-מונד הביאה לפרסום דוחות שנתיים כפי שמורה החוק. עתירת התנועה נגד עיריית קריית ים, המועצה המקומית ערערה והממונים על יישום חוק חופש המידע בתחומן הביאה לפרסום דוחות שנתיים כפי שמורה החוק. בקשה לביזיון בית המשפט כנגד מועצה מקומית ג'לג'וליה מכיוון שלא הקימה אתר אינטרנט לפי פסק הדין הביאה לכך שהמועצה השלימה את האתר והזינה את החומרים הנדרשים. הגשת בקשה לביזיון בית משפט בעניין דבוריה הביאה להקמת אתר האינטרנט של המועצה.

הישגים לשנת 2014

English | תנאי שימוש באתר | מערכת האתר | הדפס | צור קשר | שאלות נפוצות | כתוב למערכת | | מפת האתר

התנועה למען איכות השלטון בישראל

רח' יפו  208 ת.ד. 4207, ירושלים 91043. טל': 02-5000073, 02-6633400 פקס:  02-5000076

E-mail: mqg@mqg.org.il