מחאה אזרחית


 

התנועה למען איכות השלטון נולדה כתנועת מחאה וכתנועת המונים ומעולם לא זנחה בסיס חיוני ועורק חיים זה - זוהי מהות קיומה!


הציבור הרחב של חברי התנועה לוקח חלק במאבק לקידומה של איכות שלטון בישראל –החברים, התומכים, האוהדים בפייסבוק והציבור הרחב מתגייס בדרכים שונות: בחתימה על עצומה, בשליחת מייל לנבחרים, בפעילות ברשתות החברתיות או ביציאה למשמרת מחאה והפגנה - כל זאת כדי להפעיל לחץ על מקבלי החלטות בדרגים שונים.

נובמבר 2017


 

 

מספר דוגמאות לקמפיינים אזרחיים שהתנועה ניהלה בחודשים האחרונים

דורשים ועדת בדיקה ממשלתית בתיק רות דוד

כזכור, נגד דוד הועלו החשדות שהתערבה באופן פסול בהליכים פליליים שנוהלו בפרקליטות המחוז ולא אפשרה מיצוי הליכים בפרשות שעל פי הממצאים בשטח היו צריכות להיחקר ולהגיע לבית המשפט, בין היתר, בשל קרבתה לרונאל פישר ויאיר ביטון. בינתיים החליט היועמ"ש לגנוז את תיק החקירה נגדה בגין מה שהיה בזמן תפקידה כפרקליטת מחוז (והגיש כתב אישום רק על החשדות שנוגעים למה שהיה לאחר מכן). זו החלטה שלא מתיישבת עם הממצאים בשטח. בשל כך התנועה פתחה במאבק ציבורי במסגרתו אנחנו דורשים משרת המשפטים להקים ועדה חיצונית ועצמאית שתבדוק את כל מה שהתרחש בתיק הזה. קשה שלא לחשוש שמישהו מנסה למסמס את התיק הזה; במסגרת המאבק התנועה מעלה בפני הציבור אחד אחרי השני תיקים מתקופת רות דוד – שעדיין רובצים מעליהם סימני שאלה מטרידים. למה לקח 6 שנים להגיש כתב אישום נגד יצחק רוכברגר, ראש עיריית רמת השרון לשעבר? על סמך מה החליטה הפרקליטות לסגור דיל חלומות עם האחים דדוש בעסקת הסמים מהגדולות שידעה ישראל? כיצד הפך שוקי משעול מאדם שהתלונן על שחיתות ברשות המיסים לאדם נרדף? מדוע נסגרה החקירה נגד יואל לביא, ראש עיריית רמלה לשעבר, בניגוד להמלצות המשטרה להעמידו לדין? אלו רק דוגמאות להחלטות מסתוריות שהתקבלו בתקופת דוד. אלפי אזרחים כבר הצטרפו למאבק התנועה והלחץ הציבורי מתחיל להצטבר – חייבים לבדוק בדיוק מה קרה בתיק הזה.

שעת הכרעה היסטורית על פתיחת משק החשמל לתחרות. לא להתקפל מול ועד העובדים של חברת החשמל!

התנועה פתחה במאבק ציבורי נרחב שמאות אזרחים הצטרפו אליו תוך ימים בודדים, בדרישה שהמדינה תיישם סוף סוף את הרפורמה בשוק החשמל שתפתח אותו לתחרות. הכנסת חוקקה את חוק הרפורמה כבר לפני למעלה מעשרים שנה – אך העיכוב שלה מתבצע שוב ושוב בשל לחצי ועד העובדים של חברת החשמל. את המחיר משלם כמובן הציבור. במקביל למאבק המשפטי בנושא התנועה גייסה גם את הציבור למאבק – שאסור יעבור מתחת לרדאר.

הגיע הזמן לצאת מהעידן העות'מאני: דורשים כללים בסיסיים של שקיפות ומנהל תקין

כמה מהגופים המרכזיים הפועלים במדינה – ביניהם ההסתדרות הכללית, הסתדרות המורים וכמה מקופות החולים - עדיין פועלים לפי החוק העות'מאני, ובכלל לא מחוייבים לנורמות מינימליות של מנהל תקין, שקיפות, פיקוח, דיווח, הכנת מאזנים ודו"חות כספיים והגשת החשבונות שלהם לביקורת ועוד. למרות שיש להם השפעה מכרעת על החיים שלנו, חלקם מנהלים כמות אדירה של כספים ציבוריים ויש ביניהם אף כאלה שמקבלים תקציבים של מיליונים מהמדינה, הם בכלל לא חייבים לדווח לאף אחד על ההתנהלות הכספית שלהם - דבר שמהווה פתח ענק וזועק לשחיתות. ברור שחייבים להביא לכך שהאגודות העות'מאניות יהפכו לעמותות לכל דבר לעניין ויהיו מחוייבות לכל הכללים של השקיפות והמנהל התקין. התנועה מנהלת מאבק ארוך שנים סביב הנושא הזה במסגרתו היא פועלת מול משרד המשפטים וכל הגורמים הרלוונטיים – ולאחרונה פתחה גם במאבק ציבורי וגייסה את הציבור לפנות לחברי כנסת בנוגע לנושא הזה – ולתמוך בהצעת חוק שמטרתה לתקן את האבסורד המתמשך.

להוציא את העסקנות מהחקלאות

שוק החקלאות בישראל סובל מכמה כשלים מהותיים שמאפשרים לקיים קרטלים בחסות החוק, ולממן מועצות ייצור ארכאיות ומיותרות – השולטות בשוק ביד רמה. בזמן שהציבור משלם מחירים מופרזים – החקלאים האמיתיים קורסים, ומי שגוזר את הקופון הן מועצות הייצור. התנועה נאבקת בתופעה כבר שנים ארוכות – ולאחרונה הושגה התקדמות כשנראה שבמשרד החקלאות שוקלים ברצינות את סגירת מועצות הייצור או לפחות הפיכתן לוולנטריות. התנועה גייסה את הציבור לפנות לשר החקלאות ולכל הגורמים הרלוונטיים על-מנת להבהיר להם שהציבור מודע למתרחש, ומעוניין בשוק חקלאי נקי, תחרותי ותקין – ולא בשוק הנשלט ע"י עסקנות.

מאבק ציבורי: חברי הכנסת – תמכו בהצעת החוק שתרחיק מושחתים שהורשעו בשוחד מהכנסת והממשלה לצמיתות

במקביל להגשת הצעת חוק אותה סייעה התנועה לנסח בכנסת, נפתח גם מאבק ציבורי נרחב על-מנת לגייס את הציבור ללחוץ על חברי הכנסת לתמוך בהצעה. אלפי אזרחים הצטרפו תוך זמן קצר למאבק וחתמו על הקריאה לח"כים לתמוך בהצעת החוק. ההצעה (שהגיש ח"כ מיקי רוזנטל) באה להרחיק לצמיתות את מי שהורשע בשוחד מהכנסת והממשלה, ולמורשעים אחרים – להכפיל את תקופת הקלון; הרקע למאבק ברור: שוב ושוב מתפוצצות פרשות שחיתות. שוב ושוב אנחנו רואים שמושחתים, עבריינים מורשעים, אנשים שללא בושה לקחו שוחד, גנבו מהכיס של הציבור – מתכננים את שובם לחיים הציבוריים, לשלטון – ולניהול החיים והכסף של כולנו. עבריינים מורשעים כבר חזרו לכנסת ולממשלה, אחרים יושבים בכלא (או נמצאים בדרך אליו) ואולי כבר מתכננים את הצעד הבא. בקרוב ישתחררו מהכלא כמה מכוכבי הפרשות שהתפוצצו בשנים האחרונות – האם אנחנו הולכים לראות אותם שוב בכנסת ובממשלה? כמה אנשים עוד ידלגו מהכלא –לכיסא הח"כ והשר?

מאבק ציבורי: חברי הכנסת – תמכו בהצעת חוק "הקלון הכלכלי" למאבק בתספורות החוב!

פתחנו במאבק ציבורי נרחב על- מנת לקדם את הצעת החוק שניסחנו (ושהוגשה ע"י ח"כ מיקי לוי) – למאבק בתספורות החוב. ושוב חוזרת אותה תופעה פסולה שכבר עלתה לציבור מיליארדים - טייקונים מגייסים כסף מהציבור, וכשמגיע הזמן להחזיר אותו – מקבלים תספורות והקלות, על חשבון הציבור, תוך מחיקת מיליארדים מהחסכונות ומהפנסיות של הציבור. תוך כדי שהם מגלגלים את החובות שלהם לפנסיות של הציבור, אותם בעלי הון ממשיכים לא פעם למשוך דיווידנדים ולגרוף רווחים עצומים בחברות האחרות שלהם, ובהמשך – מגייסים שוב כסף מהציבור, באין מפריע. התנועה ניסחה הצעת חוק מקצועית ומפורטת, והצעה זו הונחה על שולחן הכנסת ע"י חבר הכנסת מיקי לוי – וכעת התנועה מרכזת מאמצים מול חברי הכנסת על-מנת לגייס תומכים רבים ככל האפשר להצעה. למאבק התנועה הצטרפו אלפי אזרחים בתוך ימים בודדים – וחברי הכנסת לא יוכלו להתעלם מהקול הברור שהציבור משמיע! עיקרי הצעת החוק שהגישה התנועה במשותף עם ח"כ מיקי לוי: א. קלון כלכלי: מי שביצע תספורת - לא יוכל לגייס יותר כסף מהציבור במשך עשר שנים ב. מי שביצע תספורת גדולה (מעל 20% מהחוב - יצטרך לוותר על השליטה בחברה; ג. מי שביצע תספורת ובמקביל גורף רווחים מחברות אחרות בבעלותו - יצטרך להשתמש בהם כדי להחזיר את החוב שלו לציבור.

מנותקים – נמאסתם! לא להעלאת שכר חברי כנסת

דרישה מכל חברי הכנסת ונבחרי הציבור לסרב להעלאת שכר ולשמש דוגמא אישית בשעה הקשה הזאת למשק הישראלי של קיצוצים, גזירות ופיטורים. בשלב הראשון של הקמפיין קראנו לציבור הרחב, בעיקר דרך הרשתות החברתיות, לחתום על עצומת תמיכה. בשלב השני פנינו לח"כים עצמם לצאת בקריאה לתמוך במאבק, ואכן כארבעים מהם הביעו תמיכה פומבית במאבק. כ-50,000 איש הצטרפו לעצומת המאבק ומאות אלפים נחשפו לפרסומים ברשתות החברתיות. בעקבות המאבק עברה הצעת החוק שמאפשרת לח"כים לתרום את תוספת השכר שלהם – ורבים מהם אכן בחרו לעשות כך; גם בחודשים האחרונים התנועה המשיכה להציף את הנושא לסדר היום הציבורי ובמיוחד הציפה את האבסורד שבזמן ששכר הח"כים מתעדכן מדי שנה – דברים אחרים במשק כמו קצבת הנכות, נשארים תקועים.

 

תחומי הפעילות השוטפת בתחום האזרחי והציבורי

פעילות בפייסבוק וברשתות החברתיות

דף הפייסבוק של התנועה הפך לאחד הצמתים המרכזיים דרכם מעבירה התנועה את מסריה לציבור, מציגה בפניו את פעילותה הענפה, מקבלת ממנו משוב על הפעילות וכן מניעה אזרחים לפעולה. בדף הפייסבוק כמעט 200 אלף אוהדים המקבלים את פרסומי התנועה באופן קבוע ויומיומי, ומאות אלפים נחשפים לפרסומים בדף מדי שבוע. פרסומים מסוימים אף הגיעו לחשיפה של למעלה ממיליון איש. פרסומי התנועה מקבלים אלפי ולעתים אף עשרות אלפי תגובות מאזרחים, באמצעות לייקים, שיתופים ותגובות כתובות. בין המגיבים והעוקבים בדף הפייסבוק גם חברי כנסת ודמויות ציבוריות ידועות – והמתרחש בדף בהחלט מגיע לנבחרי הציבור. דף הפייסבוק גם משמש את התנועה להניע אזרחים להשתתף במאבקים - לכתוב למקבלי ההחלטות ולפנות אליהם בדרישות שונות הנוגעות למאבקי התנועה, לחתום על עצומות ולהגיע להפגנות ולכנסים; כמו כן התנועה מקיימת פעילות ענפה גם בטוויטר, שם היא מעדכנת באופן יום-יומי על כל ההתפתחויות במאבקיה השונים והמורכבים – ומגיעה באופן זה לציבור רחב וכן לעיתונאים ולמקבלי החלטות רבים.

הפגנות

בתקופה האחרונה נציגי התנועה השתתפו מדי שבוע בהפגנות נגד השחיתות ברחבי הארץ, בין השאר בפתח תקווה, בירושלים, בתל אביב, בכפר סבא, במודיעין, בחולון ועוד ועוד. התנועה גם גייסה אזרחים להגיע להפגנות באמצעות הרשתות החברתיות – כי המאבק בשחיתות לא יכול להיות רק משפטי, וגם קולו של הציבור חייב להישמע.

חברי התנועה

45,000 חברים רשומים מעניקים לנו גב ציבורי ענק שמקבלי ההחלטות – בכנסת, בממשלה ואפילו בבתי המשפט – לא יכולים להתעלם ממנו; בנוסף, החברים הם החמצן כלכלי לפעילות – זה הבסיס של העצמאות הכלכלית של התנועה לאיכות השלטון והיכולת לקיים פעילות עצמאית שלא נשענת על תרומתם של בעלי הון אינטרסנטיים.

יום איכות השלטון

אירוע השיא של התנועה המתקיים מידי שנה, במסגרתו מעניקה התנועה אותות אבירי איכות השלטון לשורה של אישים ומוסדות שהיוו מופת למינהל ציבורי תקין ותרמו לביצורה של הדמוקרטיה בישראל. בשנה האחרונה, אירחנו את ראשי ונציגי כל המפלגות וקיימנו חמישה פאנלים בהם נכחו מאות חברי תנועה, מכינות קדם צבאיות והציבור הרחב, ובערב קיימנו את טקס האבירים. האירוע נהנה מחשיפה תקשורתית בעלת פרופיל גבוה במיוחד.

פעילות הסברתית, הרצאות, פאנלים וכנסים

התנועה ממשיכה בסדרת הרצאות בנושאים הקשורים לאיכות השלטון. בין השאר בפאנלים יעודיים באוניברסיטאות, סטודנטים למשפטים מארצות הברית, חניכי מכינות קדם צבאיות, אירועים לציבור הרחב בסינמטקים הכוללים הרצאות על נושאים הקשורים לאיכות השלטון ועוד ועוד. קיימנו הרצאות וחוגי בית שניתנו לקהלים רחבים ומגוונים – צעירים ומבוגרים, יהודים וערבים ולקחנו חלק במספר. בין השאר השתתפה או קיימה התנועה אירועים מסוגים שונים בתקופה האחרונה בירושלים, בתל אביב, בחיפה, בשדרות, במודיעין, בכפר סבא, בעכו, נס ציונה, רמת גן, חולון, קריית שמונה, ראש העין, פתח תקווה, אשדוד, צור הדסה, קיבוץ שובל, בית גוברין, מצפה רמון, קריית אונו, באר טוביה – והרשימה נמשכת עוד ועוד.

מתנדבים ומתמחים

מאות המתנדבים ועשרות אלפי התומכים המקבלים עדכונים שלנו הם חלק אינטגראלי מהפעילות והם לוקחים חלק פעיל ותורמים תרומה משמעותית במחלקות השונות בתנועה בפעילות מהבית או ממשרדי התנועה – מידי שנה התנועה מוקירה הערכתה למתנדבי השנה ביום איכות השלטון; בנוסף, במסגרת תוכנית התמחות מיוחדת במהלך השנה מופעלים עשרות מתמחים סטודנטים במהלך הלימודים במחלקות השונות ומסייעים בפעילות השוטפת ולקידום של פרויקטים פעילות ייעודיים. בין המתנדבים: חברי ועד מנהל בתנועה, סטודנטים למשפטים ועורכי דין שסייעו לצוות המשפטי, מתנדבים במחלקה הכלכלית, מתרגמים, מתמחים בעבודות עיצוב גרפי וכתיבת תוכן לפעילות באתר וברשתות החברתיות ומתנדבים לעבודות אדמנסטרטיביות.

שיתופי פעולה

גלי המחאה האזרחית בשנים האחרונות הביאו להתעוררות חברתית מבורכת בחברה הישראלית והתנועה לאיכות השלטון משתפת פעולה עם הארגונים הוותיקים והחדשים שפועלים כאן כדי לעשות שינוי חברתי: אדם טבע ודין, התנועה לחופש המידע, עמותת עוגן, הפורום לשוויון בנטל, מטה מאבק הגז, המשמר החברתי, אנו, ישראל 2050, המשמר החברתי המקומי, כלכלה של כולנו, מגמה ירוקה, אזרחים למען הסביבה, צדק פיננסי, צלול ועוד.

Tanıtım Filmi Seslendirme

English | תנאי שימוש באתר | מערכת האתר | הדפס | צור קשר | שאלות נפוצות | כתוב למערכת | | מפת האתר

התנועה למען איכות השלטון בישראל

רח' יפו  208 ת.ד. 4207, ירושלים 91043. טל': 02-5000073, 02-6633400 פקס:  02-5000076

E-mail: mqg@mqg.org.il